Diagnostika
V současnosti se elektronika podílí na mnoha aspektech funkce motorového vozidla, na palubní desce svého vozidla vidíte jen žluté nebo červené kontrolky. Elektronická diagnostika je důležitou součástí údržby vozidla, ve skutečnosti počítačová analýza umožní mechanikovi přesně identifikovat závadu na elektrických a elektronických částech vozidla a posoudit jejich stav a bezpečnost.
Díky této analýze je možné provádět některé operace jako je programování a mapování řídicí jednotky pro účely optimalizace spotřeby, kontroly spotřeby paliva a zajištění správné funkce výstražných kontrolek a senzorů.
Doporučujeme provést kontrolu alespoň jednou za 2 roky.
Některými známkami poruchy mohou být:
- Neobvyklé rozsvícení kontrolek
- Špatná funkce senzorů
- Nekonzistentní hodnoty ve vlastní diagnostice vozidla
Pokud si myslíte, že je nutné provést elektronickou diagnostiku Vašeho vozidla, sjednejte si schůzku v nejbližším servisu MOTRIO pomocí pouhých několika kliknutí!
Nová vozidla jsou čím dál složitější a proto v nich přibývají i nové kontrolky. Pokud signalizují problém, je dobré řešit jej včas a předejít tak vážnějšímu poškození.
Víte však, na co jednotlivé kontrolky upozorňují a co znamenají symboly, kterými jsou označeny? Žádnou paniku! Máme pro vás obsáhlý přehled kontrolek a symbolů ve vozidle.
OBSAH
Jak rozpoznat význam kontrolek a symbolů podle barvy
- zelené kontrolky
- žluté a oranžové kontrolky
- červené kontrolky
- modrá kontrolka
Jak rozpoznat význam varovných kontrolek a symbolů podle barvy
Kontrolky vám poskytují přehled o fungování všeho auta a upozorňují na možné problémy a poruchy.
Dle typu a určení mají kontrolky různé barvy: zelenou, žlutou či oranžovou, červenou a modrou.
Zelené kontrolky
Tato barva signalizuje zapnutí nějaké funkce. Příkladem tohoto typu jsou třeba kontrolky rozsvícených světlometů, blinkrů či tempomatu.
Žluté nebo oranžové kontrolky
Žluté nebo oranžové varovné kontrolky signalizují problémy, které není radno podceňovat, ale neznamenají bezprostřední nebezpečí. Patří mezi ně například kontrolky stavu paliva nebo tlaku v pneumatikách.
Jedinou výjimkou mezi žlutými a oranžovými kontrolkami je indikace zapnutého vyhřívání zadního okna. Tahle kontrolka nesignalizuje problém, ale správnou funkci.
Červené kontrolky
Červené světlo signalizuje bezprostřední nebezpečí pro vozidlo: například nízký tlak oleje, vysoká teplota vody, otevřené dveře.
Modrá kontrolka
Modrá kontrolka signalizuje zapnutá dálková světla.
Varovné kontrolky a symboly ve vozidle: konkrétní význam
Kontrolka obrysových / parkovacích světel: signalizuje, že jsou zapnutá parkovací světla.
Kontrolka dálkových světel: signalizuje, že jsou zapnutá dálková světla.
Kontrolka tlumených / potkávacích světel: signalizuje, že jsou zapnutá potkávací světla.
Kontrolka předních mlhových světel: signalizuje, že jsou zapnutá mlhová světla.
Kontrolka zadních mlhových světel: signalizuje, že jsou zapnutá mlhová světla.
Kontrolky blinkrů: signalizují, že jsou zapnuté čtyřsměrné blikače nebo pravé či levé směrové světlo.
Kontrolka airbagu: žlutá, rozsvítí se při zapnutí zapalování, poté zhasne. Pokud se rozsvítí za jízdy, měli byste kontaktovat servis, protože došlo k poruše.
Kontrolka nízké hladiny paliva: když se rozsvítí, znamená to, že dochází palivo.
Varovná kontrolka okamžitého zastavení: rozsvítí se při zapnutí zapalování a poté zhasne. Pokud se rozsvítí během jízdy, okamžitě zastavte a volejte asistenční službu.
Kontrolka zatažené ruční brzdy: signalizuje, že je parkovací brzda zatažená.
Kontrolka akumulátoru: rozsvítí se při zapnutí zapalování a poté zhasne. Pokud se rozsvítí za jízdy, signalizuje nízké či nebo naopak příliš vysoké nabití akumulátoru, což většinou znamená problém s alternátorem.
Kontrolka stavu oleje: rozsvítí se při zapnutí zapalování a poté zhasne. Pokud se rozsvítí za jízdy, co nejdříve zkontrolujte hladinu motorového oleje.
Kontrolka se symbolem žlutého klíče: rozsvítí se při zapnutí zapalování a poté zhasne. Pokud se rozsvítí za jízdy, kontaktujte neprodleně asistenční službu. Může signalizovat, že vypršel termín plánované údržby a je třeba provést servis, nebo také poruchu řídicí jednotky, elektrických a elektronických součástí nebo motoru.
Kontrolka systémů stability: rozsvítí se při zapnutí zapalování a poté zhasne. Pokud se rozsvítí za jízdy, znamená to, že byl aktivován některý ze systémů kontroly stability (ABS, ESP).
Kontrolka systému ochrany před znečištěním / kontrolka poruchy motoru: pokud začne blikat, snižte otáčky motoru a kontaktujte neprodleně asistenční službu.
Kontrolka ABS: rozsvítí se při zapnutí zapalování a poté zhasne. Pokud se rozsvítí během jízdy, kontaktujte neprodleně asistenční službu.
Kontrolka chladicí kapaliny: rozsvítí se při zapnutí zapalování a poté zhasne. Pokud se rozsvítí během jízdy, neprodleně zastavte a zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny.
Kontrolka předehřívání: pouze u vozů s naftovými motory, rozsvítí se po zapnutí zapalování a signalizuje zahřívání žhavicích svíček. Poté, co zhasne, můžete startovat. Pokud zůstane svítit, kontaktujte asistenční službu.
Kontrolka režimu ECO, její barva se může lišit podle výrobce vozu a rozsvítí se pouze v případě, že je tento režim aktivní.
Kontrolka otevřených dveří: rozsvítí se, pokud jsou otevřeny jedny nebo více dveří.
Kontrolka zapnutí bezpečnostních pásů předních sedaček: Kontrolka zapnutí předních bezpečnostních pásů se rozsvítí, pokud řidič nebo spolujezdec nejsou připoutáni.
Znalost kontrolek a symbolů a tím i včasné rozpoznání případných poruch je zásadní pro bezpečnost řidiče i spolujezdců.
Aby kontrolky fungovaly správně, musí správně fungovat elektrický systém vozu.
TIPY A TRIKY MOTRIO
ELEKTRONICKÁ DIAGNOSTIKA
V dnešní době se elektronika podílí na mnoha aspektech provozu vozidla a tak se někdy se žlutou nebo červenou varovnou kontrolkou a symbolem na palubní desce setkáte i vy.
Elektronická diagnostika je důležitou součástí údržby vozu. Analýza pomocí počítače umožní mechanikovi přesně identifikovat závadu na elektrických a elektronických součástech vozidla a posoudit jejich stav a bezpečnost.
Díky této analýze je možné provádět určité činnosti jako je programování a mapování řídící jednotky za účelem optimalizace spotřeby či posouzení správné funkce varovných kontrolek a senzorů.
NÁŠ TIP
Doporučujeme provést kontrolu alespoň jednou za dva roky.
Některé příznaky poruchy mohou být:
· Neobvyklé množství rozsvícení varovných kontrolek
· Porucha senzorů
· Nekonzistentní hodnoty zjištěné při autodiagnostice vozidla
Pokud si myslíte, že vaše vozidlo potřebuje elektronickou diagnostiku, domluvte si schůzku v nejbližším servisu. Stačí jen pár kliknutí!