Brzdy

Vaše bezpečnost za volantem přímo souvisí s brzdami Vašeho vozidla.
Brzdový systém sestávající z brzdových destiček a kotoučů se při jízdě opotřebovává kvůli vysoké četnosti používání.

Pro zajištění kvality brzdění a zachování stavu kotoučů je nezbytné udržovat brzdové destičky v dobrém stavu. Pokud by tomu tak nebylo, budete nuceni je častěji vyměňovat. Pokud jsou Vaše brzdové kotouče nebo destičky opotřebované, sníží se Vaše bezpečnost, protože brzdový systém bude méně účinný.

Náš tip

Opotřebení předních brzdových destiček závisí na stylu jízdy a typu tras, po kterých se pohybujete, zpravidla trpí větším opotřebením v městských oblastech.
Pro zajištění vaší bezpečnosti však doporučujeme nechat si je zkontrolovat každé 2 roky nebo přibližně při ujetí 20 000 km.
Levá a pravá přední brzdová destička musí být vždy vyměněny současně, aby bylo zajištěno vyvážené rozložení brzdného účinku. Pokud při brzdění slyšíte pískavý zvuk, může to být příznak opotřebených brzdových kotoučů.

Požádejte naše techniky MOTRIO o radu a vyhledejte nejbližší servis MOTRIO.

article image
Nejčastější příčiny dopravních nehod: které to jsou?

Cestování motorovým vozidlem je vždy potenciálně nebezpečné. Rizika číhají všude. Proto je třeba být za volantem vždy obezřetný, věnovat jízdě maximální pozornost a dodržovat pravidla silničního provozu. A také znát nejčastější příčiny dopravních nehod.


OBSAH

Nejčastější příčiny dopravních nehod

-    Telefonování při řízení

-    Spánek za volantem

-    Alkohol a jiné návykové látky

-    Vysoká rychlost

-    Povětrnostní podmínky

-    Nebezpečný stav vozidla


Nejčastější příčiny dopravních nehod

Společným jmenovatelem většiny nehod je rizikové chování řidiče. Když ho u sebe dokážete rozpoznat, dokážete případným dopravním nehodám předejít.


Telefonování při řízení

Nejčastější příčinou dopravní nehody je u nás i na celém světě používání mobilního telefonu. Je až příliš běžné vidět řidiče, kteří se na obrazovku svého mobilu soustředí více než na řízení. Drží volant jednou rukou a místo provozu kontrolují zprávy a lajky. Ohrožují tak nejen ostatní, ale i svoji peněženku a řidičák. Používání mobilu za volantem je totiž i tvrdě pokutováno a postihováno udělením trestných bodů do bodového systému. Pro představu, jak nebezpečný tento zvyk je: když se na dálnici při rychlosti 130 km/h mrknete na 3 vteřiny na telefon, je to stejné, jako byste ujeli 100 metrů poslepu.


Spánek za volantem

Jedním z nejhorších nepřátel motoristy je právě spánek. Přichází nečekaně a často s velmi vážnými následky. Mnoho lidí usedá za volant nedostatečně odpočinutých nebo po těžkém jídle a každý den tím způsobí mnoho dopravních nehod. Proto za volant usedejte vždy odpočatí a při prvních známkách únavy zastavte. V cestě pokračujte, až znovu naberete síly.

Při dlouhých cestách dělejte pravidelné přestávky na odpočinek a protáhnutí těla.


Alkohol a jiné návykové látky

Užívání alkoholu a jiných omamných látek, které zhoršují vnímání reality, stále patří mezi nejčastější příčiny dopravních nehod, včetně těch nejzávažnějších. A to i přesto, že byly zpřísněny pokuty a policie provádí intenzivnější kontroly. 


Vysoká rychlost 

Překračování rychlostních limitů je obecně velmi nebezpečné. Nepřiměřeně rychle jedoucí vozidlo je obtížnější udržet pod kontrolou, máte méně času reagovat na překážky a prodlužuje se vzdálenost potřebná k zabrzdění. A také pokuty za rychlou jízdu nejsou zrovna malé.


Povětrnostní podmínky

Počasí často nebývá přítelem motoristů a výraznou měrou se umí podepsat na statistikách vážných autonehod. Mlha, déšť, silný vítr, sníh a zledovatělé silnice jsou pro řidiče i pasažéry ve voze potenciálně nebezpečné. Vyžadují maximální obezřetnost i soustředění, neboť je provází špatná viditelnost, kluzké vozovky a zhoršení kontroly nad vozidlem. Pokud vám počasí nedovoluje bezpečně pokračovat v cestě, raději zastavte.


Nebezpečný stav vozidla

Dopravní nehody jsou často způsobeny nevyhovujícím technickým stavem vozidla. Sjeté pneumatiky, opotřebované brzdy, vymlácené tlumiče nebo skryté závady představují velké nebezpečí. Proto vždy dodržujte termíny pravidelné údržby, a jakmile vzniknou pochybnosti o správném fungování vozidla, kontaktujte servis a dohodněte si podrobnou kontrolu.


TIPY A TRIKY MOTRIO

Doporučujeme vám provádět předepsanou pravidelnou údržbu. Budete tak mít vždy jistotu, že váš vůz je bezpečný a hospodárný, a postaráte se i o prodloužení jeho životnosti.

Servisy MOTRIO opravují prakticky všechna osobní a lehká užitková auta, se kterými se můžete na silnicích setkat. V našich servisech zakoupíte také značkový olej MOTRIO pro malá a lehká užitková vozidla s nejnovějšími generacemi naftových a benzínových motorů včetně motorů osazených filtry pevných částic a motory se systémy přímého i nepřímého vstřikování.

 

Domluvte si schůzku v nejbližším servisu MOTRIO. Stačí jen pár kliknutí!